פורקס

פורקס – המדריך המושלם למשקיע המט"ח המתחיל

פורקס הוא בעצם שוק מטבע חוץ בינלאומי או שוק מט"ח. המילה FOREX הינה קיצור של המונח FOREIGN EXCHANGE. הפורקס הוא שוק שבו סוחרים בשערי מטבע, מוכרים וקונים שערי חליפין של מטבעות, מוכרים וקונים מטבע חוץ במטרה להרוויח מהפרשי שער חליפין, אשר מתרחשים כל הזמן. בשוק פורקס רוכשים ומוכרים חוזי חליפין למטבעות. כך למשל, רוכשים דולר אמריקאי תמורת ין יפני, רוכשים יורו תמורת פרנק שוויצרי, רוכשים דולר ארה"ב תמורת יורו וכדומה.
שוק המסחר בפורקס או מט"ח מבוסס על קנייה של מט"ח אחד ומכירה של מט"ח אחר, כלומר מסחר במט"ח אחד מול מט"ח אחר, תוך צפי או חיזוי של שערי מטבעות ועלייה או ירידה של שערי חליפין.
כך למשל, יש בידינו אלף ין ואנו צופים ששווי הדולר האמריקאי יעלה לעומת מטבע הין היפני. באמצעות אלף ין שבידינו אנו רוכשים דולר אמריקאי, וכשהשער יעלה הדולר האמריקאי שרכשנו יהיה שווה יותר מאלף ין.כאשר נמכור את הכסף לפי ערך של ין, הוא יהיה שווה יותר מאשר לפני ההשקעה, כלומר יהיה בידינו רווח. פורקס מבוסס על ניתוח שוק מט"ח, והוא נחלק למספר שיטות של חיזוי או צפי או ניתוח של שוק המטבע.

  • ניתוח טכני של שוק פורקס הוא שיטה שבה מתבססים על נתוני השוק ובעיקר נתונים של מחירים ושערים מתוך השוק עצמו, מתוך הנחה שהשוק עצמו משקף את כל הגורמים והדעות הרלוונטיים.
  • ניתוח טכני של שוק פורקס יעזור בתרשימים, גראפים ומדדים שונים. הניתוח עצמו חיוני אבל לא מספק- תמיד יהיו שינויים בלתי צפויים בשערי המטבעות שתלויים במשתנים רבים מאוד.
  • ניתוח פונדמנטלי של שוק הפורקס מבוסס על בדיקת הגורמים המשפיעים על הכלכלה, ובחינת מדדים כלכליים (כמו מדד המחירים לצרכן), מדיניות כלכלית, גורמים חברתיים ועוד.
פורקס
פורקס

שוק מט"ח בינלאומי או פורקס הוא מחוייב המציאות של ימינו. כלכלה גלובלית, השקעות זרות, כניסה ויציאה של הון וכספים בין מדינות, מסחר בינלאומי, יבוא ויצוא בהיקפים עצומים, תיירות נכנסת ויוצאת – כל אלו ועוד עניינים אחרים מחייבים שימוש תכוף הולך וגובר במטבע חוץ. לשוק המט"ח או פורקס מחזור המסחר הגדול בעולם והוא השוק הפיננסי הכלכלי הגדול בעולם. פורקס או שוק המט"ח הבינלאומי מבוסס על עסקאות ללא הפסקה, רכישות ומכירות מהירים, מימושים מהירים וכמובן מסתייע באמצעות האינטרנט.
שוק הפורקס העולמי מתבצע 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע 365 ימים בשנה. מדובר בשוק אינטראקטיבי, תוסס, חי ופעיל, אשר נע סביב מחזורים של טריליוני דולרים ליום. בשוק המט"ח או פורקס נסחרים מטבעות חוץ שונים וגם אופציות במטבע חוץ.

הגידול בשוק הפורקס

המסחר במט"ח, פורקס הופך במהירות להשקעה הספקולטיבית המרכזית עבור משקיעים פרטיים.
מסחר במט"ח מבוסס על מינוף, אשר מציב אפשרויות רווחים גדולים יותר מאשר ההון העצמי של הסוחר.
השקעה במטבע חוץ מהווה כיום אפשרות מעשית להשקעה שאינה שמרנית אשר מאפשרת רווחים גבוהים מאוד לצד הפסדים מתונים אפשריים. המסחר בפורקס החל לדחוק את רגלי המסחר הבורסאי הותיק והידוע- קניית ומכירת מניות וניירות ערך.

פורקס בישראל

שוק המט"ח בישראל הוא שוק ער, ונע סביב 2 – 3 מיליארד דולר ביום. המטבע הישראלי – השקל החדש – נסחר מול דולר אמריקאי, יורו/אירו, ין יפני, לירה סטרלינג ועוד.

mega888
+500